Benutzer:V.eberh: Unterschied zwischen den Versionen
Zur Navigation springen
Zur Suche springen
Keine Bearbeitungszusammenfassung |
|||
| Zeile 153: | Zeile 153: | ||
|- | |- | ||
| her Werenbreht, waz mag ich des, wirt im der umberieren? || | | her Werenbreht, waz mag ich des, wirt im der umberieren? || | ||
|- | |||
|- | |||
| VIa | |||
|- | |||
| Die wîl ich die klingen || | |||
|- | |||
| um mîne sîten trage, || | |||
|- | |||
| sô darf mir durch mîn sumber || | |||
|- | |||
| niemen stechen nieht || | |||
|- | |||
| er muoz vil wîte springen: || | |||
|- | |||
| begrífe ichn mit dem slage, || | |||
|- | |||
| ich slahe in, daz er tumber || | |||
|- | |||
| schouwet nimmer lieht. || | |||
|- | |||
| ich hilf im des lîbes in den aschen || | |||
|- | |||
| und slah im mit willen eine vlaschen, || | |||
|- | |||
|daz im die hunt daz hirne ab der erde müezen naschen. || | |||
|- | |||
|- | |||
| VIb | |||
|- | |||
| Her Nîthart hât gesungen, || | |||
|- | |||
| daz ich in hazzen wil || | |||
|- | |||
| durch mînes neven willen, || | |||
|- | |||
| des neven er beschalt. || | |||
|- | |||
| lieze ers unbetzungen: || | |||
|- | |||
| es ist im gar ze vil. || | |||
|- | |||
| enpflæge er sîner grillen || | |||
|- | |||
| und het ouch der gewalt! || | |||
|- | |||
| ez ist ein schelten, daz mich freuden letzet. || | |||
|- | |||
| wirt diu weibelruote mir gewetzet, || | |||
|- | |||
| ich trenne in ûf, daz man wol einen sezzel in in setzet.|| | |||
Version vom 12. November 2020, 14:50 Uhr
Übersetzung: Winterlied 10 (Neidhart)
| Mittelhochdeutsch | Übersetzung |
|---|---|
| I | |
| Dô der liebe summer | Als der freudige Sommer |
| ureloup genam, | sich verabschiedet hatte, |
| dô muose man der tänze | da musste man mit die Tänze |
| ûfm anger gar verphlegen. | auf der Wiese beenden. |
| des gewan sît kummer | Seither bereitete dies |
| der herre Gunderam: | dem Herrn Gunderam Kummer: |
| der muose ouch sîn gestränze | Dieser musste auch seine Landstreicherei |
| dô lâzen under wegen. | aus diesem Grund sein lassen. |
| der ist bickelmeister disen winder: | Diesen Winter ist er Meister beim Würfelspiel. |
| œder gouch ist in dem lande ninder; | Einen wi |
| sîn rûrnegazze kaphet zallen zîten wol hin hinder. | |
| II | |
| Waz er an den meiden | |
| wunder dâ begât, | |
| ê daz mîn vrouwe Schelle | |
| volende ir gebot! | |
| erst vil unbescheiden, | |
| wan swelhe er bestât | |
| diu wirt von slegen helle | |
| und mîdende den spot; | |
| dâ von lâzen alle ir smutzmunden, | |
| des die jungen niht veheln erkunden! | |
| des hât ir hant von solher meisterschefte dicke erphunden | |
| III | |
| Immer, sô man vîret, | |
| sô hebent sî sich dar | |
| mit einer samenunge, | |
| den ich wol schaden gan. | |
| Werenbreht der lîret, | |
| sô sumbert Sigemâr. | |
| daz in dâ misselunge, | |
| daz læge et eben an! | |
| daz sich dich vil lîhte mac verrîden: | |
| wellents ir getelse niht vermîden, | |
| sich mugen zwêne an mîner weibelruoten wol versnîden. | |
| IV | |
| Kœme ich zeinem tanze, | |
| dâs alle giegen bî, | |
| dâ wurde ein spiel von hende | |
| mit beiden ekken zuo. | |
| líhte geviele ein schanze, | |
| dau vor mir lægen dri. | |
| ich hielte ez âne wende, | |
| verbüte ez einer vruo. | |
| sige und sælde hulfen mir gewinnen, | |
| daz si halbe müesen dan entrinnen. | |
| nu ziehen ûf und lâzen in ir gogelheit zerinnen! | |
| V | |
| Sîne weidegenge | |
| die verewent mich grâ | |
| swenn er verwndeclîchen | |
| vür mîne voruwen gât | |
| trîbet erz die lenge, | |
| bestât er danne dâ, | |
| man hilft im uz der kîchen, | |
| daz er viel riuwuc stât, | |
| er und etêlicher sîn geselle, | |
| den ich tanzent an ir habt ersnelle, | |
| des sî gewis, ich slahe in, daz sîn offen stât ein elle! | |
| VI | |
| Im hilft niht sîn treie | |
| noch sîn hiubelhuot; | |
| ez wirt im in getrenket: | |
| er zuhte ir einen bal. | |
| erst ein tœrscher leie; | |
| sîn tumbelîcher muot | |
| der wirt im dâ bekrenket, | |
| wil er vür Riuwental | |
| hin und her sô vil gewentschelieren, | |
| er wirt wol zezeiset under vieren. | |
| her Werenbreht, waz mag ich des, wirt im der umberieren? | |
| VIa | |
| Die wîl ich die klingen | |
| um mîne sîten trage, | |
| sô darf mir durch mîn sumber | |
| niemen stechen nieht | |
| er muoz vil wîte springen: | |
| begrífe ichn mit dem slage, | |
| ich slahe in, daz er tumber | |
| schouwet nimmer lieht. | |
| ich hilf im des lîbes in den aschen | |
| und slah im mit willen eine vlaschen, | |
| daz im die hunt daz hirne ab der erde müezen naschen. | |
| VIb | |
| Her Nîthart hât gesungen, | |
| daz ich in hazzen wil | |
| durch mînes neven willen, | |
| des neven er beschalt. | |
| lieze ers unbetzungen: | |
| es ist im gar ze vil. | |
| enpflæge er sîner grillen | |
| und het ouch der gewalt! | |
| ez ist ein schelten, daz mich freuden letzet. | |
| wirt diu weibelruote mir gewetzet, | |
| ich trenne in ûf, daz man wol einen sezzel in in setzet. |